Szalay Csongor

2018.10.27

Szalay Csongor 1985. július 16-án született Budapesten. Szinkronszínész, a The Grenma együttes énekese, gitárosa. Már óvodás korában elkezdett zongorázni és szinkronizálni. A gimnáziumi éveiben ismerkedett meg Botlik Mátyással és 14 évesen kezdtek el együtt zenélni. Néhány évvel később pedig csatlakozott Arany Dóra is, 2004-ben alapították a The Grenma együttest. Eddig hat lemezük jelent meg, 2009 februárjában megkapták a BRAVO OTTO-díjat is az év legjobb albumáért.



,,Nem szabad beleragadni abba, hogy példaképeket követünk. Van saját utunk, saját feladataink, aminek mi magunk kell, hogy megfeleljünk"

"Nem szabad a sikerért csinálni. Hogyha az ember a saját örömére zenél, akkor már nyert."

-Szalay Csongor

Ha nem ezzel foglalkozna, amivel jelenleg, akkor mi más munkát választott volna?

Valószínűleg grafikai vonalon kötöttem volna ki. Legalábbis megpróbáltam volna elhelyezkedni ilyesmi téren. De nehéz elvonatkoztatni a szinkrontól, mert rendezek és néha fordítok is. Nagyon efelé sodort az élet.

Mennyi időt vesz igénybe a szinkron? Szokott rá készülni?

Változó. Egy mozifilm felvétele nagyjából egy hétig tart, egyszerűbb tévéfilmekhez akár egy nap alatt elkészül a szinkron. Sorozatokból pedig egyszerre 5-6 epizódot is fel lehet venni. Sokszor mi se tudjuk előre, miben is fogunk dolgozni, de a nehezebb feladatoknál igyekszem felkészülni; ami esetleg már elérhető eredeti nyelven (ez azért ritka), és tudom, hogy nem árt felvenni a ritmusát, azt meg is nézem előre.

Mi az, ami minden nap tudja motiválni?

Az, hogy szerencsés embernek mondhatom magam, és szeretem amit csinálok. Ez sajnos ritka, és néha emlékeztetnünk kell magunkat erre.

Van olyan személy az életében, akire felnéz, példaképként tekint rá?

Nem emelnék ki senkit. Gyerekkoromtól kezdve nagyon sok olyan emberrel találkozhattam, akire felnézhetek. Mégis azt gondolom, hogy nem szabad beleragadni abba, hogy példaképeket követünk. Van saját utunk, saját feladataink, aminek mi magunk kell hogy megfeleljünk.

A szinkron mellett hogyan tud kikapcsolódni?

Valahogy mindig megtalálom a módját a feltöltődésnek, bár az igaz, hogy néha nagyon sűrű a munka. Amikor pedig kevésbé az, akkor meg hiányzik a sok feladat. Amennyire lefáraszt, annyira azért fel is tud tölteni.

Járt zeneiskolába vagy gitártanárhoz?

Zeneiskolába jártam, viszont zongorázni tanultam. A gitárt már később, magamtól kezdtem megismerni. Ez érződik is azért. Megvannak a korlátaim a hangszerek terén (is).

Miért döntöttek úgy Botlik Mátyással és Arany Dórával, hogy zenekart alapítanak?

Matyival kb. 14 éves korunktól ismerjük egymást, és nagyjából egyszerre fedeztük fel azokat a zenekarokat, amik meghatározóak lettek számunkra. A punkzenére pedig mindig is jellemző volt a "csináld magad" hozzáállás Könnyen ragadhat hangszert az, aki szeretne kifejezni valamit. Épp ezért nagyon hamar felmerült bennünk a zenekarosdi, már a kilencvenes évek legvégén erről beszélgettünk.

A zenéikhez önök írják a dalszöveget? (Ha igen, mi ad ihletet?)

Én írom a szövegeket. Próbálok a való életből, a környezetemből, a tapasztalataimból meríteni, de persze mindig vannak fiktív dolgok is, amik megihletnek. Lehet az egy film, egy könyv, de ezeket nem szeretem kifejteni, mert épp az a szép benne, hogy egy dalszöveg jelenthet mindenkinek egészen mást.

Terveznek új zenét, illetve albumot?

Mindig beszélünk róla, de pusztán azért, hogy kiadjunk egy új lemezt, nem ülünk neki dalokat szerezni. Ahhoz mindig kell némi ihlet, ötlet. Vannak persze a fiók mélyén félkész dalok, talán nemsokára napvilágot látnak.

Mostanában nem sokat lehet hallani az együttesükről. Ennek van különösebb oka?

Az oka az, hogy sosem azért zenéltünk, hogy pénzt keressünk vele, hanem igyekeztünk hobbiként kezelni, még a legnagyobb sikereket követően is. Most olyan időszakunkat éljük, hogy mindenki a családjával és/vagy a munkájával foglalkozik, ezért csak évi pár koncertet adunk. Hiányzik néha, de egyelőre így marad meg az általunk kívánt egyensúly.

Mit tanácsolna azoknak a fiataloknak, akik szintén ezt a hivatást szeretnék választani, illetve zenekart szeretnének alapítani?

Sose vágjanak bele elvárásokkal. Nem szabad a sikerért csinálni, hiszen arra nincs garancia. Mindig voltak és lesznek az ember előtt akadályok. Régen az volt a nehéz, hogy az ember felvegyen és megjelentessen egy lemezt, aztán eljuttassa valahogy a potenciális közönségéhez. Manapság a technika fejlődésével sok része egyszerűbb. Felvehetsz otthon is egy albumot, és a közösségi médiában könnyen promózhatod... csakhogy épp ezért sokkal több zenekar vagy előadó alkot, sokkal több lemez és dal születik, így most kiemelkedni közülük a nehezebb. Hogyha az ember a saját örömére zenél, akkor már nyert. Ha pedig végsősoron utat talál az emberekhez, akkor az csak plusz.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el